Preklady fanfiction Harryho Pottera

Len pre našu zábavu a poučenie.

Mimo kruhu času II.

Kapitola 2 - Múr

Mimo kruhu času II.
Vložené: JSark - 31.05. 2024 Téma: Mimo kruhu času II.
JSark nám napísal:

Mimo kruhu času


II. časť - Čas je kruh


Autor: flamethrower


Preklad: JSark


Banner: Jimmi

Pozor, nie je možné otvoriť v novom okne, musíte sa vrátiť späť.

Kapitola 2 - Múr

 

Severus vo štvrtok oznámi svojim Slizolinčanom, že v piatok večer má nejaké povinnosti a po večeri nebude k dispozícii. Potom ich všetkých varuje, že ak sa budú počas jeho krátkej neprítomnosti správať zle, budú pod dozorom Argusa Filcha denne upratovať všetky záchody na hrade, kým sa im nepošťastí absolvovať.

Po večeri sa Severus vráti do svojej kancelárie, zamkne a začaruje dvere a potom sa premiestni do Nizarovej obývačky. Nizar ho už čaká, oblečený vo vlnenom habite, ktoré vyzerá vhodný na zimu na Vysočine - pokiaľ nesneží.

"Ach, aj na to mám jeden, ale je trochu teplý na všetko okrem snehovej búrky," povie Nizar. "Sobia kožušina."

"Môžem si ho požičať?" Severus sa spýta a myslí na to, ako v januári a februári sedí na tribúne okolo metlobalového ihriska. "Niektorí z nás kašlú na názory iných, hlavne keď je nám teplo."

"Podelím sa s tebou," ponúkne mu Nizar s drzým úsmevom. "Ale myslím, že na Londýn je to priveľa."

Severus myslí na Londýn v sedemdesiatych, osemdesiatych rokoch a práve teraz. "Pochybujem, že by niekto v meste pri pohľade na kožušinový plášť čo i len mihol brvou, ak mám byť úprimný. Účelom večera je však splynúť s okolím." Kývne na nádobu na kozube nad krbom. "Predpokladám, že to je latexový prach, a je tam z pochopiteľných dôvodov."

"Schoval by som ho, ale jediná osoba, ktorá sem chodí, si ty. Našťastie som prišiel na vlastné metódy, ako krb chrániť pred neželanými návštevníkmi. Ty sa však môžeš dostať dovnútra. Snaž sa so sebou nevodiť nikoho nepríjemného." Nizar prestane rozprávať na dosť dlho, aby venoval Severusovi nešťastný pohľad. "Dnes večer to nepoužijeme. Povedz mi, že nie."

"Nemáme radi letax, však?" Severus sa spýta a stiahne vrchnák z nádoby.

"Kurva nie," odpovie Nizar, "je to príšerné. Kam to ideme?"

"Do Cokeworthu. V tomto hrade nemám okrem kníh nič z domova."

"Tvoj domov." Severus sa otočí a vidí, ako naňho Nizar hľadí. "Ten, ktorý si sľúbil spáliť do tla hneď, ako ho zdedíš."

"Ten istý." Hodí prášok do plameňa. "Ukázalo sa, že je užitočný na iné veci. Pradiarska ulička!"

Severus vystúpi z letaxu, utrie si rukávy a sleduje, ako sa jeho dych vznáša vo forme bielej pary. O chvíľu neskôr sa v studenom ohnisku rozhorí zelený plameň. Nizar sa vyrúti von; Severus ho zachytí a zabráni mu padnúť na tvár.

"Kašlem na to všetko!" Nizar zalapá po dychu a získava späť rovnováhu. "To je strašný, hlúpy vynález!"

"Ale výhodný pre tých, ktorí sú príliš mladí na to, aby sa mohli legálne premiestňovať," ozrejmuje Severus.

"To vekové obmedzenie je tiež hlúpy nápad!" Nizar vydýchne obláčik bielej pary. "Chladno."

"V zime vypúšťam potrubia a nechávam vypnutý kotol, lebo som tu len zriedka." Severus vedie cestu hore. "Na pozemku sú protipremiestňovacie ochrany, takže sa, prosím, nepokúšaj sem ani odtiaľto premiestňovať. Následky by mohli byť fatálne."

"To vysvetľuje, prečo potrebujeme letax."

Severus položí ruku na kľučku dverí do druhej spálne na poschodí a mrmle si pod nosom, kým sa mu nevybaví správna veta. Toto zaklínadlo nastavil v roku 1984 a nikdy ho nezmenil. "Polož ruku sem, ale neotáčaj kľučkou. Kľúčom ťa zapájam do krvných ochrán v dome," vysvetlí, keď Nizar prezieravo zaváha.

Keď je hotovo, Severus zatlačí do dverí a privíta ho ďalší závan studeného, zatuchnutého vzduchu. "Keď idem do Londýna, zvyčajne používam na oblečenie kúzlo." Otvorí skriňu, ktorá konečne po rokoch prestala páchnuť zatuchnutými naftalínovými guľôčkami, keď do nej doslova tlačil bylinky. "Ale vzhľadom na zistenie, že Podzemka sú používatelia mágie, by som radšej nebol taký nápadný."

"Pochopiteľne." Nizar sa rozhliadne po miestnosti, vníma zažltnuté steny, úplný nedostatok výzdoby, písací stôl a poloprázdnu policu s knihami. Keď sa Severus v lete prestal vracať do Cokeworthu, väčšinu kníh si vzal so sebou do Rokfortu.

Severus využije Nizarovu roztržitosť a hodí po ňom tmavomodrý kabát. "Tak."

Nizar si z hlavy stiahne manšestrovú obludu podšitú vlnou. "Vyzliekam si vlnu, aby som si obliekol ďalšiu vlnu."

"Prosím ťa, neurážaj svoj plášť porovnávaním s tým, čo lemuje ten kabát," odpovie Severus. "Z toho som vyrástol, keď som mal pätnásť. Mal by ti pekne sedieť."

"Ďakujem, ešte som nepočul každodenné pripomínanie, že som malý." Nizar si stiahne plášť cez hlavu a hodí ho cez nohu Severusovej postele. Severus si hneď vedľa neho položí svoj vlastný, zatne zuby proti chladu a potom si natiahne čierny hráškový plášť, ktorý našiel v seconhande. Kabát, ktorý dal Nizarovi, by bol už desaťročia nemoderný, ale nejaký blázon nedávno rozhodol, že manšestr si zaslúži druhú šancu z dôvodov, ktoré nikdy nepochopí.

Vrátili sa dolu; Severus otvoril zadné dvere a gestom vyzval Nizara, aby vyšiel von. Potom zopakuje úpravu ochrán, hoci Nizar nahlas zanadáva, keď sa jeho ruka dotkne kľučky.

"Prepáč. Táto hryzie," povie mu Severus bezvýrazným hlasom.

Nizar potrasie rukou vo vzduchu, akoby sa snažil zbaviť priliehajúceho hmyzu. "Ani som si nevšimol - tvoj dom práve zmizol."

"Aktivoval som Fideliovo kúzlo, ktoré je súčasťou ochrán." Severus odstúpi od domu. "Teraz si začlenený do ochrán, takže dom ťa rozpozná, ale toto miesto je určené len pre prípad núdze. Sú tu smrťožrúti, ktorí toto kúzlo poznajú."

Nizar prikývne. "Predpokladám, že používať ho na špehovanie je lepšie ako ho jednoducho vypáliť do tla."

"Iba o chlp lepšie. Maledictio ignis," povie a Nizar sleduje, ako sa dom znovu objavuje. "Ak by si sem z nejakého dôvodu potreboval prísť, v zadnej časti záhrady je hájik stromov na premiestnenie. Radšej buď opatrný."

Nizar sa pozrie na spomínané stromy. "Celý môj život je postavený na opatrnosti, Severus. Aspoň keď nie je postavený na šialenstve."

Severus ich oboch zoberie do Londýna pomocou prípojného premiestnenia a pristane v uličke, ktorá bola skrytá pred očami muklov, takže sa stala užitočným premiestňovacím bodom. "O chvíľu bude veľmi hlučno," varuje Nizara a potom vyjde na Charing Cross Road. Okrem krátkeho úškrnu Nizar neurobí nič viac, než že sa zvedavo obzrie po obchodoch, premávke a napokon aj po Deravom kotlíku.

"A oni ho nevidia," zamrmle Nizar, dostatočne všímavý na to, aby si všimol, že nikto v muklovskom oblečení sa k krčme nepribližuje. "Magická budova?"

"Hej. To je vchod do Šikmej uličky. Čarodejnícky Londýn."

Nizar mu napokon venuje pohľad plný zdesenia. "Ulička? To je všetko?"

"A teraz mi povieš niečo, čo nebudem chcieť počuť," podozrieva ho Severus a zamračí sa. "Koľko toho ešte za deň stihneš?"

"Kde je pôvodný most - Londýnsky most?" Nizar sa spýta, postaví sa na špičky a potom sa zamračí, keď si uvedomí, že to vôbec nepomôže, aby videl niečo užitočné.

"Asi dve míle na východ." Severus ukáže správnym smerom. "Dlhšie, ak pôjdeš späť k Temži a budeš sledovať rieku."

"Potom všetky tieto pozemky patrili Westminsterskému opátstvu. Æthelred ich počas svojej vlády ignoroval a mnísi sa nikdy nestarali o užívateľov mágie v tejto oblasti. Takže... možno štvorcová míľa pre opátstvo a okolitú komunitu používateľov mágie?"

"Toľko územia ako pôvodné osídlenie Londýna." Severus nakloní hlavu a gestom im naznačí, aby sa vydali na juh po chodníku. "To je vyložene depresívne."

"Prečo si myslíš, že som sa na teba tak zdesene pozrel, keď si mi povedal, že Rokville je jediná magická osada, ktorá na tomto ostrove zostala?" Nizar zúži oči, keď prechádzajú okolo jasne osvetlenej expozície.

"Našiel si konečne niečo krikľavejšie ako Albusove habity?"

Nizar niekoľkokrát zažmurká, kým sa jeho oči presunú k ďalším elektrickým svetlám a nápisom. "Vlastne som sa len snažil zistiť, čo inzerujú. Tie nápisy sa mi páčili viac ako všetci, čo stáli na ulici a vykrikovali, čo predávajú. Tie farby sú úžasné." Potom sa zamračí. "Na druhej strane, niektoré z nich kombinujú farby, ktoré naozaj nemali byť umiestnené vedľa seba."

"Viac by ma zaujímali tie autá," povie Severus.

"Trochu," pripustí Nizar a sleduje vozidlo, ktoré odbočuje proti svetlám a prichádza príliš blízko k chodcom na priechode. "Musím priznať, že tu dole to vyzerá intenzívnejšie ako v Edinburghu - a to severania jazdili ako šialenci, aj keď mali na to len koňa a voz."

"Ja by som do jedného z tých vozov dobrovoľne nevliezol."

"Ani mne sa to nepáčilo." Nizara vyruší vôňa, ktorú vytvára pizzeria. "To vyzerá ako smrť na tanieri."

Severus sa usmeje a štuchne Nizara do ramena, kým nepokračuje v chôdzi. "Nemyslím si, že to v dohľadnom čase použijú na reklamu na pizzu."

"To je pizza?" Nizar ho dobehne. "Niektorí naši študenti sú čudní. Myslím, že nikto nemá zjesť toľko syra naraz, lenže ja to teraz zúfalo chcem ochutnať."

"Možno neskôr." Severus nechce priznať, že keď pred a počas Rokfortu žil v muklovskom svete, bol príliš chudobný na to, aby to skúsil. Neskôr sa už nedokázal prinútiť, aby sa tým zaoberal.

"Kam ideme? Predpokladám, že tvojím plánom nebolo len bezcieľne sa potulovať po Londýne."

Severus sa zahryzol do úsmevu. "Ale minule to bolo také užitočné. Bolo by dobré zistiť, či naši priatelia z Podzemky monitorujú skutočné podzemku."

Nizar sa zastaví pri schodoch vedúcich dolu na stanicu Leicester Square a znova sa rozhliadne. "Dvetisíc rokov histórie, a to všetko osvetlené svetlom," zamrmle.

"Ak stráviš večer sentimentálnosťou, vyhodím ťa z nástupišťa."

Severus prejde väčšinu stanice, aby predstavoval zjavnejší cieľ a zároveň aby nechal Nizara skúmať. Nizar odvádza výbornú prácu pri pozorovaní bez toho, aby bolo akokoľvek zrejmé, že nič z toho nikdy predtým nevidel. Je neskoro večer, ale je piatok, takže metro je plné ľudí. Dvakrát sa Severusovi zdá, že sa mu Nizar v tom chaose takmer stratil, kým sa opäť objaví na obzore.

Tentoraz Nizar nejakým spôsobom získal noviny. "Chcem to vôbec vedieť?"

Nizar ich zloží, aby sa mu ľahšie niesli. "Niekto ho nechal na lavičke. Ten papier je však veľmi krehký."

"To preto, že muklovský novinový papier je jeden z najlacnejších a najneužitočnejších papierov na tejto planéte." Severus odolá nutkaniu šklbnúť Nizara späť za golier, keď nakukne cez okraj plošiny. "Ak ti vlak vezme tvár, bude to tvoja vlastná vina."

Nizar sa naňho pozrie, usúdi, že Severus to myslí vážne, a prestane sa vykláňať do cesty prichádzajúcemu vlaku. "Nuž, to by bolo nepríjemné miesto na spočinutie v lákavom odpočinku, však?"

Severus sa cíti zmätený, kým si nespomenie na ich prvý rozhovor v učebni obrany. "Aha. Áno. Sú na to oveľa nekonečne vhodnejšie miesta ako koľaje podzemky."

"Do riti, to bolo rýchle. To bolo fantastické. Jazdíme v jednej z tých vecí a oni majú zatvorené okná? To je hlúposť," povie Nizar vzápätí po tom, čo okolo neho prefrčí jeden z vlakov smerujúcich na sever.

"My ostatní oceňujeme okná." Severus sa zahľadí na každého, kto sa pokúsi brániť Nizarovi v postupe do ďalšieho vlaku, a potom ho opäť postrčí, aby sa presunul na jednu stranu, hneď vedľa dverí. "Nemáme to ďaleko."

Keď sa steny priblížia, Nizar stratí záujem pozerať sa z okien vlaku. Namiesto toho začne venovať pozornosť svojim ukradnutým novinám. Kým opäť vystúpia z vlaku, je rozhorčený. "To je možno práve tá najväčšia kopa sračiek, akú som sa za celý svoj život pokúsil prečítať, vrátane tých zbytočných učebníc!"

"Vitaj v bulvárnom spravodajstve v Spojenom kráľovstve. Prosím ťa, zbav sa toho," povie Severus a nie je spokojný, kým Nizar nestrčí Daily Express do smetiaka.

"Teraz už viem, odkiaľ to Denný prorok berie, ale aspoň je to zjavnejšie, čo sa týka vraždy charakteru."

"Ešte stále si zatrpknutý kvôli tomu článku z polovice novembra, ktorý o tebe napísali?" Spýta sa Severus a nastúpi na eskalátor. Snaží sa neškrípať zubami; všetci na tej prekliatej veci len stoja, čo znamená, že musí čakať, kým si uvedomia, že sa dá vyliezť po pohyblivých schodoch. Väčšina chodcov nikdy nenadobudne takýto zmysel.

"Len v tom, že sa nevedeli odhodlať prísť sa spýtať kohokoľvek v škole, čo sa vlastne stalo. Samozrejme, čítať o tom, ako sa Fudge snaží o tom všetkom hovoriť riadne a korektne bez súvisu s Dolores, bolo naozaj zábavné," odpovie Nizar. "Kde to sme?"

"Na Trafalgarskom námestí. Ak si ochotný ísť pešo na juhovýchod, znovu ťa zoznámim s pochybným potešením z Temže."

"Prosím. Nemôže zapáchať horšie ako v roku 1015."

"Nehovor, že som ťa nevaroval." Severus ich vedie na vratkú lávku postavenú popri Hungerfordskom moste. 1) Kolísanie sa zhoršilo do takej miery, že jediní ľudia, ktorí ju používajú, sú často nebojácni, šialení tínedžeri - alebo tí, ktorí chápu, aká veľká váha by bola potrebná, aby sa tá prekliata vec zrútila. Severus by sa mohol skutočne znepokojovať až o niekoľko rokov.

"Ach, bohovia, mýlil som sa." Nizar znie, akoby zrazu bojoval so silným prechladnutím. "Je to ako morská voda spojená so sírou a hnilobou."

"A to je oveľa lepšie v porovnaní s obdobím spred dvadsiatich rokov. Seina v Paríži je stále oveľa horšia," povie Severus.

Nizar sa zasmeje. "Takže hovoríš, že sa to vôbec nezmenilo."

Spomenie si na históriu rieky. "Pravdepodobne nie."

Sú na chodníku, ktorý pretína vonkajší okraj južného brehu Temže, keď sa k nemu Nizar nakloní. "Predsa len sme vzbudili pozornosť."

Severus sa zamračí. "Ešte som nič nevidel ani nepočul. Ako to vieš?"

Nizar sa načiahne a stiahne si golier starého kabáta, čím odhalí Kanzinu tvár a mihajúci sa jazyk. "Ona ich cíti. Boli vo vlaku, sledovali nás cez most a sú asi štvrť míle za nami."

"Takže nás sledujú magickými prostriedkami." Severus odolá nutkaniu chytiť prútik. "Dúfam, že majú náladu ísť pešo až k londýnskemu Toweru. Je tu niečo, čo som ti chcel ukázať."

"Múzeum venované väzneniu a stínaniu hláv?"

Usmeje sa a pokúsi sa opäť ten výraz zakryť. "To nie. Žiješ preto, aby si ma prinútil stratiť pokoj?"

Nizar zahákne ruku okolo Severusovho lakťa. "Nie je to jediný dôvod, ale je to veľká zábava. Uvoľni sa. Ak sa o niečo pokúsia, počkajú, kým nebudú nablízku ľudia, ktorí by tomu boli svedkami. Ak budú konať skôr, Kanza si s nimi poradí."

Severus sa prinúti vydýchnuť napätie v ramenách. "Kanza, vážim si tvoju prítomnosť."

"Hovorí, že je tu príliš veľká zima, ale tvoja spoločnosť za to stojí. Takisto si môže vypočuť moje sťažnosti na rieku. Myslí si, že je to smiešne."

"Blackfriarský most," identifikuje ho Severus, keď prechádzajú popod stavbu. Po relatívnom tichu na južnom brehu je zvuk prechádzajúcich motoristov nad hlavou hlasný.

Nizar sa pozrie na druhú stranu rieky, len čo prejdú most. "To bol západný okraj vonkajšieho múru Londýna. Nemal by som sa čudovať, že z neho nič nezostalo, ale vydržal deväťsto rokov. Keď som ho videl naposledy, ešte stále stál."

"Čo som ti hovoril o sentimentalite?" Keď Nizar neodpovedá, Severus si povzdychne a uvoľní si ruku na dosť dlho, aby ju Nizarovi obtočil okolo ramien. "Ver mi. Nepriviedol som ťa sem, aby si mal depresiu."

"Nie, priviedol si ma sem, aby sme prišli na to, prečo to hlúpe zariadenie mieri na Londýn." Nizar zdvihne hlavu a potom sa okamžite zahľadí napravo od nich. "Čítam ten nápis správne?"

Severus prikývne. "Áno, čítaš, ale nie je to pôvodné divadlo Globe. Je to rekonštrukcia - a ty nepovieš nič z toho, čo si myslíš."

"Čože? Prisahám, že je to romantické!" Nizar protestuje a usmieva sa.

"Budem to ľutovať. Čo?"

Nizar cituje z neznámej hry: "Budem žiť v tvojom srdci, umriem v tvojom lone a budem pochovaný v tvojich očiach."

"Chápem." Severus stisne pery. "Je to romantické a sprosté."

"Mám podozrenie, že ak Shakespeare niekedy vynechal príležitosť napísať sprostý vtip, mohol by zomrieť na zlomené srdce."

"Možno to aj tak urobil. S tým nikto nemôže súhlasiť." Severus sa pozrel na Nizara. "To... je náhodou romantickejšie, ako som čakal."

Nizar prikývne. "To zvyšok hry sa rozhodol byť nekompromisne rebelský. Veľa kriku pre nič."

"Naposledy som sa poučil, vieš."

"A preto si zrejme neodolal a spýtal sa ma, na čo myslím," opáči Nizar bezstarostne.

Severus si zahryzne do jazyka, keď vstúpia na chodník smerom k London Bridge. "Choď do prdele."

Nizar vyzerá potešený. "Jasné, ale počkajme, kým nebudeme musieť zabiť toho, kto nás sleduje."

"A tam by bolo tvoje neslávne známe múzeum," povie Severus, keď sa na obzore objaví londýnsky Tower.

Nizar sa zdá byť zmätený. "Musím priznať, že som si predstavoval niečo vyššie a skutočne vežovité. To je zasraná pevnosť, a ani nie pôvodná."

"Verím, že práve o to išlo. Skôr než ťa vyruším..." Severus položil ruku na Nizarovo rameno. "Čo potrebuješ urobiť, aby si potvrdil prítomnosť jedného z Potterových pokrvných príbuzných?"

Nizar ich vedie dozadu, kým ich nezatienia stromy pozdĺž chodníka. Potom vytiahne z topánky čepeľ, tú, ktorú mu darovala Helga Biðlemirová. "Vydrž. Quaerite me sicut sanguis sanguinem meum. Sed sanguine est non Voldemort." 2) Skôr než nôž odstráni, pichne si čepeľou do špičky ľavého prsta, až mu z neho kvapne krv. Severus so zvedavosťou sleduje, ako sa krv rozdeľuje na dve čiary a potom tečie rovno dolu, aby zafarbila zem.

Nizar vytiahne z vrecka nohavíc vreckovku, očistí čepeľ a potom si kúsok plátna omotá okolo prsta. "No, to bolo tak trochu užitočné."

"Ty aj niekto iný príbuzný Potterovcom ste momentálne v Londýne - ak to nie je sám Potter." Severus sa kútikom oka pozrie na chodník. Nikto nevyčnieva, ale vie, že ten, kto ich sleduje, sa približuje.

"Znamená to, že Dumbledorov prístroj s najväčšou istotou nemieri na Surrey, inak by sa krv pokúsila tiecť tým smerom skôr, než by mi stiekla z ruky." Nizar si zasunie nôž späť do topánky. "Naozaj chcem zistiť, prečo tento druh krvnej mágie nevidí Dursleyovcov."

"Dnes večer nie. Už je neskoro a ja som ti chcel najprv niečo ukázať." Severus ich vedie pozdĺž živého plota, kým nenájde otvor a nevkročí do východnej záhrady Toweru.

"Vstúpili sme do niečej súkromnej záhrady?"

"Nie, je to verejná záhrada." Severus ukáže na múr, ktorý začína byť viditeľný medzi stromami. "A to bude dôvod."

Nizar sleduje líniu jeho prsta a potom mu spadne čeľusť. "Múr."

"Väčšina z neho bola skrytá až do bombardovania počas druhej svetovej vojny," povie mu Severus tichým hlasom a sleduje, ako Nizar prichádza k vysokému múru zo starobylého kameňa, aby naň položil ruku. "Nie všetko z neho je preč. V Londýne je viac ako pár miest, kde je možné vidieť pôvodnú rímsku stavbu."

Nizar prikývne a nakloní sa dopredu, kým si nemôže oprieť hlavu o kameň. "Nemám ani potuchy, ako sa ti za to poďakovať."

"Už sa ti podarilo," povie Severus. Nizar zdvihne hlavu, aby sa naňho pozrel. "Už dávno. Myslím, že sa to začalo C. S. Lewisom."

Nizar viditeľne prehltne. "Myslel som, že ma zhodíš z nástupišťa, ak budem opäť sentimentálny?"

"Na sentimentálne myšlienky existujú prijateľné dôvody." Severus zastane na mieste, keď počuje, ako pri vchode do záhrady zapraská vetvička. "Už sú tu, a rýchlejšie, ako som si myslel."

"Aha, naša spoločnosť nás dobehla," súhlasí Nizar. Severusovi naskočí husia koža, keď sleduje, ako sa Nizarove črty menia, až sú oveľa mladšie, bledšie a pretiahnuté. Vlasy sa mu predĺžia do rovných, žiarivo červenozlatých, hoci aspoň nie sú weasleyovsky ryšavé.

"Ak sú jeho, asi by si sa nemal ukazovať v mojej spoločnosti," zašepká Nizar. "Nie je predsa všeobecne známe, že som metamorfný mág."

"Nemohol si si vybrať niekoho iného ako Godrika?" Spýta sa Severus, vytiahne prútik z rukáva a schová si ho za plášť. "Dvaja," zamrmle.

"Nevybral som si Godrika. Takto vyzeral jeho najstarší syn Ozymandias, 3) keď bol tínedžer." Nizar si položí ruku na ľavé zápästie, aby mal prútik na dosah.

"Vyhradzujem si právo neskôr večer zosmiešniť toto meno."

Z temnoty stromov vykĺzne maskovaný tieň. "Severus. Rád ťa stretávam v Londýne."

"Osbourne," pozdraví ho Severus a znechutene skriví ústa. Čistokrvní smrťožrúti sa nikdy neobťažovali so snahou splynúť s muklami, spoliehali sa na rozčarovacie kúzla alebo zaklínadlo obliviate, aby si ich nevšimli. Neopatrní bastardi. "Prečo ma sleduješ?"

"No, našiel si si nového priateľa. Som zvedavý," odpovedá Osbourne Nott. "Kto je ten pán?"

Severus sa na Notta zamračí. "Je to potenciálny spojenec Temného pána a že ho sledujete takmer päť kilometrov, ho núti k pochybnostiam, či je v jeho záujme pokračovať v tejto myšlienke."

Nott sa netvári presvedčene. "Pred niekoľkými chvíľami vyzeral celkom inak."

Severus si všimne, že Nizar sleduje tretí tieň medzi stromami. Zvuk ulice je veľmi blízko. Ak sa strhne bitka, budú musieť tých idiotov začarovať do pekla a späť a potom sa premiestniť skôr, ako sa objavia aurori.

"On l'appelle Jus de Poly, imbécile. Ou ce concept est-il trop complexe pour votre petit cerveau?" 4) povie Nizar rozhorčene. 

"Zjavne ťa prekukol, Osbourne."

Severus si v hlave povie celú litániu vulgárnych slov, keď sa k Nottovi pridá Beryl Rothschildová, kapucňu má odhrnutú, aby odhalila svoje nedotknuté črty a vlasy posiate striebrom. "Nie som o tom presvedčená, drahý Severus," povie. "Vieš, ten muž vedľa teba sa dosť podobal na istý portrét, ktorý som kedysi videla v našej spoločenskej miestnosti."

"A o tom portréte máme príkazy, však?" Nott sa tvári samoľúbo. "Môžeme ti ho teraz vziať z rúk, Severus, a ten hlupák Dumbledore z toho nikdy nebude múdrejší."

Rothschildová prevráti oči. "Osbourne, máš presne tú inteligenciu, akú ti Slizolin pripisuje."

"Ach, Beryl." Nizarove črty sa morfujú späť do normálu. "Som z teba veľmi sklamaný."

Nemôžu sa vrátiť k Voldemortovi, pomyslí si Severus. Nie, ak si je Rothschildová už istá, že Severusova lojalita leží inde.

"Chce sa s vami len stretnúť, profesor Slizolin," povie Rothschildová. "Čestné slovo."

"Tvoje slovo je odpad - Severus!"

Severus stratí vzduch v pľúcach, keď doňho Nizar vrazí a oboch strhne do trávy. Pruh zeleného svetla vyryje ryhu v opornom múre naľavo od miesta, kde práve stál.

Potom už nemá vôbec čas premýšľať, pretože sa ocitne v zúrivom súboji s Nottom. Ten muž je idiot, ale zároveň je aj rýchly. Severus to musí rýchlo ukončiť. Rothschildová je vynikajúci duelant a on netuší, kto je ich tretí prekliaty nepozvaný hosť -

Po Rothschildovej radostnom zasyčaní "Crucio," nasleduje záblesk žltého svetla a Nizar vykríkne.

Severusovi stuhne krv v žilách. Odhodí Notta prudkým švihnutím prútika a s krvilačným uspokojením sleduje, ako Nott udrie do stromu tak silno, až zapraštia jeho konáre.

Nizar je uväznený pri starom kamennom múre, pritlačený dvoma rôznymi prúdmi žltého svetla z prútiku Rothschildovej a Greya Hobarta. Čeľusť má zovretú aby viac nekričal; Severus sa čuduje, že Nizar vôbec ešte stojí na nohách.

Severus namieri prútikom na Rothschildovú a začaruje ju, aby upútal jej pozornosť. Tým zruší jeden z Cruciatov a kým sa tejto ženskej nezbaví, bude to musieť stačiť.

Rothschildová mu venuje pohľad plný zmareného rozhorčenia, keď si rýchlo potľapká rukáv, aby uhasila oheň. "Severus, to si nemal robiť."

Severus na ňu vycerí zuby. "Vždy som chcel vidieť, či dokážeš obstáť v skutočnom súboji namiesto spoliehania sa na pochlebovačov."

"Sú veci, ktoré by si človek nemal priať, Severus," odpovie Rothschildová, ale potom sa jej oči rozšíria šokom pri pohľade na niečo za ním.

"¡Maldición de la muerte!" 5) Zavrčí Nizar. Hobart vydá prekvapený zvuk, keď ho zasiahne zelené svetlo smrtiacej kliatby, skôr než sa prevráti. Severus sa neodváži otočiť. Namiesto toho namieri prútikom na Rothschildovú, na perách kliatbu, skôr než ho prekliaty Nott zaskočí zväzujúcou kliatbou. Severus padne na kolená a bojuje, aby neverbálne vyslovil protikúzlo.

"Mal si si strážiť chrbát, Snape." Nottov smiech je nepríjemným rozptýlením.

"Mal si si strážiť predok." Severus si uvoľní prútik a zakľaje Notta takou silou, že ho odhodí do oporného múru.

Otočí sa a zistí, že Rothschildová postupuje na Nizarovu pozíciu. To ho dostatočne rozzúri a podporí kúzlo, ktoré potrebuje.

"Beryl." Severus čaká, kým trhne hlavou a pozrie sa naňho. "Avada Kedavra." Rothschildová klesne bez toho, aby vydala zvuk.

Severus sa zachveje, keď okolo neho preletí ďalšie zelené svetlo, príliš blízko na to, aby ho to potešilo. Nizar sa podopiera na lakťoch, prútik zdvihnutý. Severus sa otočí práve včas, aby videl, ako Nott padá tvárou do trávy.

"K-kurva. Zasraný Cruciatu," zašepká Nizar. "Si v poriadku?"

Severus skontroluje, či sa v záhrade nezdržiavajú ďalší nevítaní hostia, a potom sa dokulhá k Nizarovi. Netuší, kedy si vyvrtol koleno, a nemá čas postarať sa o jeho nápravu. "Musíme ísť. Hneď teraz."

Severus vezme Nizara za ruku a prípojným premiestnením ho dostane do hájika stromov za domom v Pradiarskej uličke. Oprie sa o strom a trasie sa. Má pocit, že je na pokraji zrútenia, hoci celé stretnutie trvalo menej ako dve minúty.

Súboje ho zvyčajne až tak veľmi nezbrzdia, psychicky ani fyzicky. Severus sa chytí vetvy a dýcha, pretože sa ho snaží ovládnuť strach.

Nizar. Bál sa o Nizara, nie o seba.

"Číha tu niekto?" Nizar sa spýta, hlas má taký tichý, že ho Severus takmer vôbec nepočuje.

To ho konečne vyburcuje, aby skontroloval ochrany. "Nie." Severus zdvihne Nizarovu ruku a prehodí si ju cez plece, aby mohli ísť k domu.

"Schovávam ťa hore za tými stráženými dverami, Nizar," vysvetlí, keď sa mu podarí otvoriť zadné dvere. V salóne je ešte chladnejšie ako v noci vonku. "Musím ísť za Temným pánom, a to hneď teraz, a ako prvý mu vysvetliť, prečo mu zrazu chýbajú traja stúpenci."

Nizar sa zamračí. "To je hlúpy nápad."

"Ak nie ja, bude to niekto iný, a to ohrozí moju pozíciu." Severus pomáha Nizarovi vyjsť po schodoch a snaží sa pritom netrhnúť. Pravé koleno ho určite hnevá, v istom momente počas súboja sa mu vyvrtlo na zlú stranu. "Pravdu môžem využiť vo svoj prospech, Nizar. Ak to sledoval niektorý zo špiónov Temného pána, môžem tomu bastardovi povedať, že prerušili pokus presvedčiť ťa, aby si nepovažoval Temného pána za nepriateľa, a tí traja idioti pravdepodobne zničili akúkoľvek šancu."

Nizar sa krátko duto zasmeje. "Aspoň sú príliš mŕtvi na to, aby si robili starosti, že ho sklamú."

Severus otvorí dvere spálne a pomôže Nizarovi rozvaliť sa na dvojlôžku. To, že Nizar neprotestuje, svedčí o tom, koľko sily Rothschildová a Hobart vkladali do svojich kliatob. Severus položí na Nizara obidva habity, aby mu bolo teplo. "Budeš tu sám v poriadku?"

"Áno." Nizar zatvorí oči. "Neskonávam, ani mi to nehrozí. Len ma bolí celé telo. A tie schody sú aj sakramentsky hlučné. Ak sem niekto príde, budem o tom vedieť, ale možno potom budeš potrebovať nové dvere."

Zdá sa, že Nizar nemá žiadne zlozvyky, čo sa týka klamania v súvislosti so svojimi zraneniami. Severus bude musieť uznať, že hovorí pravdu. "Dobre. Vrátim sa o hodinu. Mám ranné vyučovanie, ktoré môžem využiť ako zámienku, aby som sa nezdržiaval v tom prekliatom sídle."

Nizar roztvorí ľavú ruku a odhalí červené polmesiačiky vyryté do dlaní. "Zasraný Cruciatu. Buď opatrný, Severus."

"Som ľstivý. Opatrný je samozrejmá súčasť," odpovie Severus. Zatvorí dvere, uistí sa, že ochrany sú spustené, a potom sa ponáhľa dolu ku krbu v predizbe.

Severus sa zhlboka nadýchne a psychicky sa upokojí. Na chvejúcich sa končatinách sa usadí pokoj; roztrúsené myšlienky sa vyrovnajú ako nenarušený rybník. Lepšie.

Letaxový prášok vytvorí v studenom krbe zelený plameň. "Riddleovské panstvo!"

____________________________________

 

Severus ignoruje Pettigrewovo patetické pišťanie, keď ho Voldemort odkopne od kresla. Potom skrýva spokojný úsmev, keď Talbot padá k zemi, kričí a zvíja sa pod Cruciatom. Talbota aj tak nikdy nemal rád.

"Naozaj o tom uvažoval?" Voldemort sa konečne spýta, keď si už naplno vybije svoj hnev.

Severus nakloní hlavu. "Prinajmenšom uvažoval o myšlienke... neutrality. Nizar Slizolin, ktorý videl viac z modernej Británie, chápe, akú cenu by magická vojna priniesla. Najradšej by videl, aby v nej neumierali žiadni čarodejníci."

"A potom sa Beryl, Osbourne a Grey rozhodli zasiahnuť." Voldemort dramaticky vzdychne sklamaním. "Ty si sa ich, samozrejme, snažil presvedčiť o opaku."

"Samozrejme, môj pane," odpovie Severus. "Ale Beryl Rothschildová nikdy neverila, že moja vernosť môjmu Pánovi je neochvejná. Verila, že Nizar Slizolin a ja sme v Londýne za iným účelom, a jej nedôvera podnietila ostatných k nerozumným činom."

Voldemort prikývne a usadí sa do kresla. "Nizar Slizolin naozaj vrhol smrtiacu kliatbu, keď bol práve mučený kliatbou Cruciatus?"

"Urobil to, môj pane. Netuším, ako to mohol dokázať. V zajatí Cruciatusu som nikdy nebol schopný ani zdvihnúť prútik."

"Absolútne fascinujúce," povie Voldemort tichým hlasom. "Tejto kliatbe som bol vystavený len dvakrát v živote, Severus. Druhýkrát som si myslel, že by som mohol byť schopný odolať, ale ten druhý prerušil kliatbu skôr, ako som to mohol urobiť. Túto silu budem musieť zvážiť pri ďalšom stretnutí s mojím prastrýkom."

"Je mi ľúto, že som nebol úspešný, môj pane," odvážil sa Severus.

Voldemort nad jeho ospravedlnením láskavo mávne rukou. "Severus, môj verný - vynaložil si statočné úsilie. Jeho neúspech nebol tvojou vinou. Som len sklamaný, že si ich zabil, namiesto toho, aby si ich priviedol predo mňa."

Severus sa pozrie na podlahu. "Nedali mi na výber. Budem sa naďalej pokúšať ovplyvniť Nizara Slizolina, môj pane. Bude to však musieť byť oveľa jemnejší pokus."

"Samozrejme, Severus, ale moje plány sa rýchlo blížia k naplneniu. Nepochybne bude ešte stále rozrušený, keď sa stretneme nabudúce. Choď," dodá Voldemort. "Chápem, že máš ranné povinnosti na Rokforte. Zavolám ťa, keď ťa budem potrebovať."

"Môj pane." Severus sa hlboko ukloní, čo je správne gesto úcty pri odchode, a potom ide ku krbu. Ak by odišiel premiestnením namiesto toho, aby použil rovnaký spôsob príchodu, bol by to čin, ktorý by vzbudil pozornosť, ak nie priamo podozrenie. Dnešnej noci už na nič také nemá náladu.

Keď sa vráti do Pradiarskej uličky, Severus si sadne do kresla, ktoré je otočené ku krbu, vystrie prútik a sleduje, či Voldemort za ním niekoho pošle. Po desiatich minútach odloží prútik a vráti sa na poschodie.

Keď Severus otvorí dvere, Nizar sedí v posteli a čaká naňho. Odhodil kabát, obliekol si svoj vlastný habit a snaží sa mumifikovať v tom Severusovom. "Si v poriadku?"

Severus prikývne. "Mohol by som sa ťa spýtať na to isté."

"Odpoveď je stále: zasraný Cruciatu." Nizar sa pokúsi vstať a hneď spadne späť na posteľ. "A potom je tu ešte toto."

Severus ide pomôcť Nizarovi vstať. "Musíme sa vrátiť letaxom."

"Ach, bohovia." Nizar sa tvári pobavene sklamane. "Prečo?"

"Pretože, hoci ostatní nemusia vedieť premiestňovať v rámci školy, riaditeľ vždy vie, keď to niekto robí na Rokforte."

"To ho musí privádzať do šialenstva," povie Nizar s nútenou veselosťou.

"Albus sa ma stále pýta, či to robíš. Hovorím mu, aby sa spýtal teba. Beriem to tak, že to ešte neurobil."

"Asi sa obáva odpovede," zamrmle Nizar. "Alebo si Dumbledore myslí, že to jedného dňa použije proti mne - čo netuším, ako si myslí, že by to bol platný nástroj na manipuláciu. Som napojený na mágiu školy. Nie je to veľké tajomstvo, len to ľuďom nehovorím."

"Povedal si to len mne," odpovie Severus a pripomenie ich prvý rozhovor o premiestňovaní na Rokforte. Hodí to, čo, ako dúfa, bude jeho posledná štipka letaxového prášku pre tento večer.

"Áno, ale teba mám rád," povie popudene Nizar a sleduje, ako zo studeného krbu vychádza zelený plameň. "Neznášam cestovanie letaxom."

"Prestaň fňukať, kým sa nevrátime na Rokfort. Nechcel som, aby Albus vedel o našom večernom programe." Severus označí za ich cieľ svoje vlastné komnaty. Nizar sa ho drží ako spanikárená pijavica, až kým sa nevymotajú z krbu a okamžite nepristanú na podlahe v spleti končatín.

Nizar zdvihne hlavu. "Au."

Severus prikývne. "Súhlasím."

"Pomôžeš mi do kúpeľne? Potrebujem... nebyť katastrofou." Nizar sa prevráti na bok a pomocou pohovky sa vytiahne. "Nenávidím tú zasranú kliatbu."

Severus vstane a pomôže Nizarovi opäť sa postaviť na nohy. "Prečo kúpeľňa?"

"Potrebujem tečúcu vodu a musím ťa naučiť to zasrané zaklínadlo, aby som sa zbavil toho svinstva. Nechcem, aby mi po Cruciatu zostalo v tele poškodenie. Už tak dosť nenávidím rána."

Severus posadí Nizara na okraj vane a pomôže mu vyzliecť si habit, potom košeľu, keď o to Nizar požiada. "Na čiernej látke sa objavujú krvavé škvrny, aspoň pre moje oči," vysvetlí. Potom podrží Kanzu, ktorá sa trasie.

"Je v poriadku?" Severus sa spýta a na jeden z kameňov podlahy vrhne hrejivé kúzlo, aby sa bazilišok mohol schúliť.

"Kanza je technicky odolná voči Cruciatu... ale začína sa o mňa báť a bola v situácii, keď nemohla konať, aby ma ochránila. Nemajú radi - baziliškovia nemajú radi, keď nemôžu robiť svoju prácu." Nizar vytiahne Helgin nôž a odhodí pošvu. "Zaklínadlo. Je to..." Zamračí sa. "Vyčistenie celého tela prútikom. Začneš na mieste, ktoré je najďalej od rany, ktorú sa chystám otvoriť, a zaklínadlo proti zaklínadlu vytlačí poškodenie spolu s krvou. Chaotické, ale účinné. Sú aj iné spôsoby, ako to urobiť, teraz ale, sakra, nemôžem myslieť."

"Mantra?" Severus sa spýta a sleduje, ako sa Nizar kolíše na mieste, zatiaľ čo sedí vzpriamene.

"Sanus os et sanguis. Lenire nervis et respiratio. Lenire in animum." 6)

Severus si mantru zopakuje, aby sa uistil, že ju má správne. Nizar súhlasne prikývne, pustí studenú vodu do vane a hrot dýky zapichne priamo do toho istého miesta, z ktorého krvácal v Londýne. Tentoraz je rana oveľa hlbšia, krv voľne tečie.

Je to zvláštne, vrhá protikúzlo, zatiaľ čo Nizar drží krvácajúcu ruku pod tečúcou vodou. Severus cíti v slovách mágiu, silnejšiu, než na akú je zvyknutý. Dokonca ani Vulnera Sanentur nemá takú silu ako toto.

Zvláštne je aj to, že rozozná moment, keď protikúzlo už nie je potrebné. "Nizar?"

Nizar šmátra po kohútiku a zatvorí vodu. "Som v poriadku. Voda je oveľa príjemnejšia ako oheň, ale cítim sa pekelne vyžmýkaný."

Severus kýchne trikrát za sebou. "Zasraná prekliata pleseň!" zakľaje. Pokúša sa pozrieť na Nizara, keď sa mu muž zasmeje, ale celkom sa mu to nedarí. "Potrebujem kúpeľ. Môžeš sa ku mne pridať, keď budem dusiť ďalšiu mätu."

Nizar sa usmeje. "To znie pekne."

Ležanie v horúcej vode napustenej mätovým olejom mu veľmi pomáha upokojiť myšlienky a vytiahnuť z končatín posledný adrenalín. Keď si drží Nizara na hrudi a pobavene skúma ostrú bledosť svojich rúk v porovnaní s Nizarovou bronzovou pokožkou, pomáha Severusovi uvoľniť sa tak, ako sa mu to často nedarí.

"O niečom premýšľaš," povie Nizar ospalým mrmlaním.

"Vzhľadom na zaujímavú noc, ktorú sme práve prežili, mi nemusíš odpovedať, ale som zvedavý, ako si dokázal čarovať, keď ťa mučili kliatbou Cruciatus," prizná Severus.

Nizar vezme jednu zo Severusových rúk a skúma Severusove prsty s atmosférou intenzívneho sústredenia. "Nerád sa cítim uväznený," povie napokon tichým hlasom. "Nikdy som to nemal rád. Nemôžem - zvyknem panikáriť. Vynaložil som veľa úsilia na to, aby som sa buď nedal chytiť do pasce, alebo aby som sa dokázal cez pascu prepracovať a uniknúť."

Severus zovrie prsty okolo Nizarových rúk. "Chceš mi povedať, že ťa niekto opakovane mučil kliatbou Cruciatus, kým si sa nedokázal brániť?"

"Godrik," potvrdí Nizar. "Nerád to robil, ale zároveň chápal, prečo som to chcel. Neskôr mi bol vďačný. Ten čarodejník, o ktorom som ti hovoril, ten, ktorého som vraj zabil za to, že ma zasiahol Cruciatom? Jedného dňa nás prepadli, keď sme boli ďaleko od Rokfortu.

"Godrik dostal ranu do hlavy a bezvládne ležal na zemi. Salazar sa snažil brániť naše deti. Ja som kryl Marion, zatiaľ čo ona vrhala kúzla na našich nepriateľov, keď jeden z ich kúzelníkov prekĺzol okolo našich ochrán. O minútu na to som zdvihol prútik a zabil ho. Naše deti sa v ten deň od Salazara naučili veľa neslušných slov v kastílčine a od Marion a Godrika ešte oveľa viac v gaelčine a starej angličtine. Bol som len šťastný, že ten zmrd je mŕtvy."

Severus niekoľkokrát žmurkol. "Nizar?"

"Hm?"

"Si zasraný blázon."

Nizar sa zasmeje, krátkym, unaveným zafučaním. "Áno, ale myslel som, že si to už uvedomuješ."

"Ako si vydržal existovať v portréte, keď sa ti tak nepáči byť uväznený?" Severus sa spýta.

"To neviem. Viem si predstaviť, že v tej mágii muselo byť votkané niečo, čo mi bránilo v tom, aby som sa o to zaujímal," povie Nizar. "Tí, čo ju vytvorili, ma veľmi dobre poznali."

Severus sa načiahne a prstami prebehne Nizarovi po mokrých vlasoch. Nemôže to počúvať a nič na oplátku neponúknuť. "Ja som sa... bál som sa, že ťa stratím."

"Pche. Nie kvôli tým idiotom," odpovie Nizar. "Odmietam zomrieť kvôli prútiku nejakého blbca. Odmietam zomrieť kvôli Voldemortovi. Rozomeliem ho na prach a potom si budem užívať čas s tebou, kým neutečieš za kopce pred šialeným Slizolinom."

Severus pevnejšie zovrie Nizara. "Nemám v úmysle to niekedy urobiť."

____________________________________

 

V sobotu príliš skoro ráno Severusa zobudí telesný patrón fénixa na stĺpiku postele. Len čo si uvedomí, že sa zobudil, otvorí zobák a povie: "Dnes ráno som dostal zaujímavé správy. Kedy máš chvíľu, Severus?"

Keď patrón zmizne, Severus sa zamračí. "Ako to, do čerta, robí, že takéto príjemné žiadosti vždy znejú ako rozkaz?"

"Pretože sú," zamrmle Nizar do vankúša. "Ak je podráždený kvôli trom mŕtvym smrťožrútom v Londýne, stačí ma obviniť, že som ich všetkých zabil."

"A nechať ťa pripísať si všetky zásluhy?" Severus venuje Nizarovi zhovievavý pohľad. "V každom prípade pokračuj v spánku."

Nizar vezme Severusovi vankúš a prikryje si ním hlavu. "Snažím sa."

Severus sa oblečie, nazrie do svojej spálne dosť dlho na to, aby videl, že Nizar si z jeho postele urobil hniezdo, a potom opustí svoje komnaty a vyjde na poschodie. Jeho slizolinčania často vstávajú neskoro, takže chodbami kobky neprechádza nikto okrem neho a Krvavého baróna, ktorý Severusovi krátko kývne, kým zmizne za stenou.

Namiesto zadania hesla Severus poškriabe chrliča Galfridusa za vrúbkovanými ušami. Chrlič slastne zamrnčí a nechá dvere na pohyblivé schodisko otvoriť. To je, myslí si Severus, oveľa účinnejšie ako heslo.

Dumbledore mu ponúkne citrónové dropsy, čo Severusa prinúti, aby naňho s ranným znechutením pozrel. Potom ponúkne čaj, ktorý Severus ochotne prijme. Pri čaji sa s radosťou porozpráva o vraždení tých, čo si to zaslúžili.

"Myslíš si, že Voldemort má podozrenie?" Dumbledore sa spýta po tom, čo sa prebrali podstatné udalosti v Londýne. Severus mu neprezradí žiadne podrobnosti, ktoré sa netýkajú priamo Voldemorta. Tie patria jemu a Nizarovi, nikomu inému. Jediná jeho skutočná starosť je Theodor Nott; Osbourne bol vzdialený starší bratranec a Severus nevie, či Theodor bude smútiť nad tou stratou.

"Vôbec nie. Viac ho rozrušilo potenciálne zlyhanie tej falošnej neutrality." Severus odloží prázdnu šálku na bok. "Avšak vzhľadom na to, ako nehorázne sa stúpenci Temného pána rozhodli a ako rýchlo sa chýr o tomto stretnutí rozšíri, myslím, že je najvyšší čas, aby bol Nizar predstavený Rádu."

Dumbledore sa zamračil. "Dobre vieš, ako sa mnohí naši spojenci pozerajú na Slizolin." Akoby Severus potreboval pripomenúť, ako zle mnohí zmýšľajú o jeho fakulte.

"Všetci však radi pohodlne zabúdajú, že aj Andromeda je zo slizolinskej fakulty," povie Severus čo najsuchšie. "Títo idioti však videli aj výsledky Nizarovej výučby rokfortských študentov a to, ako ďaleko všetci postúpili za niečo vyše mesiaca. Ak nič iné, Arthur a Molly udržia neslušné brblanie na znesiteľnej úrovni."

"Naozaj o Nizarovi hovoria s láskou," povie Dumbledore zamyslene. "Veľmi dobre. Chcel som predsa, aby sme sa naposledy stretli, než nás rozdelia zimné prázdniny. Teda v nedeľu o desiatej na Grimmauldovom námestí, kde si so Siriusom môžete vymieňať detinské rýpance, ako sa vám zachce."

Severus prikývol. "Budem informovať Minervu a Nizara." Zároveň sa chystá presvedčiť Nizara, aby sa zbavil toho vrieskajúceho portrétu Walburgy Blackovej.

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

1) Lávky pre chodcov pri tomto moste boli v minulosti dosť nebezpečné, zrekonštruovali ich v r. 2002. Viď: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hungerford_Bridge

2) Latinsky: „Hľadaj ma, hľadaj krv mojej krvi. Avšak nie krv Voldemorta.“ Podľa prekladača plus moja mierne básnická úprava, pretože prekladač dal trochu kostrbaté vety („Hľadaj ma, pretože moja krv je moja krv. Ale nie je to Voldemortova krv.“).

3) Len pre zaujímavosť, Ozymandias je grécke meno pre egyptského faraóna Ramessesa II: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ramesse_II.

4) Francúzsky: "Volá sa to všehodžús, ty hlupák. Alebo je ten pojem príliš zložitý pre tvoj malý mozog?" Podľa prekladača.

5) Španielsky: „Prekliatie smrti!“. Podľa prekladača.

6) Latinsky: "Zdravé ústa a krv. Upokoj nervy a dýchanie. Upokoj myseľ." Podľa prekladača.

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: anizne - 31.05. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: Yuki - 31.05. 2024
| |
Tato část byla akční, převážně na události v Londýně.
"Sezení" u Voldyho pro Severuse dopadlo vskutku dobře, pro jejich okolí až tolik ne (Voldy by se měl naučit svůj vztek ventilovat nějak jinak, takovou rychlostí nebude mít brzy žádné přisluhovače :D ).
Godrik musel být nešťastný, když musel Nizara neustále proklínat Cruciatem, aby se ten blázen naučil ho... překonávat a kouzlit i při zásahu. Nizar je fakt šílenec! xD Ale zase naučil Severuse novou inkantaci...
A příště setkání s Řádem... to bude brnkačka, ne? :D
Děkuju moc za překlad, vedeš si dobře :)
Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 02.06. 2024
|
Tak Voldy nikdy nebol známy nejakou extra veľkou inteligenciou v tomto smere. Proste si myslí, že prisluhovačov zase naláka. Len zabúda, že po reinkarnácii už nevyzerá ako za starých čias.
Nizar je jednoznačne blázon, chudák Godrik. Ale zase bolo to pre užitočnú vec.
V Ráde bude sranda, zopár ľuďom ustrelí dekel. :D
Ďakujem, chvála poteší. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: lucky - 31.05. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Folwarczna - 31.05. 2024
| |
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: luisakralickova - 31.05. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 31.05. 2024
| |
Jeskove zraky… :)))) Pri tejto kapitole som sa 2x nahlas rozosmiala a neodolala a citpvala casti manzelovi, ktory mimochodom svet HP moc nemusi. Kazdopadne casti o pizzi a sprosty citat zo Shakespeara? Tomu sa nedalo odolat ;)
Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 02.06. 2024
|
Hehe, bola by sranda, kebyže nakoniec mužíčka privedieš k čítaniu HP. :) V každom prípade Nizarove komentáre sú niekedy neodolateľné.
Ďakujem.

Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: sisi - 31.05. 2024
|
Děkuji za pěknou vycházku londýnskými uličkami, líbí se mi ta část, kdy jdou podél řeky. Nevěřím, že Temže páchne hůř než třeba Berounka, (nic proti těm tokům nemám, ale říkal náš kapitán na vodě, že Berounka je na tom asi ze všech řek nejhůř, co se týká čistoty, abychom se v ní ani nekoupali), nebo ten náhon u nás k plynárně, na rozdíl od strouhy do bývalého mlejna, která je celá pod zemí.
Londýnský most určitě vyrazil Nizarovi dech, když je vlastně už za humny. Historie opatství, které tolerovalo kouzelnickou komunitu ve svých hradbách, to je příjemný pohled na dějiny. Také starořímské stavby sem tam mezi novými domky a ulicemi, to je dobré vědět, abychom je při nejbližší plánované návštěvě města také našli. Třeba ty domy s velkými atrii, mozaikou na podlaze, nebo nějaké staré římské lázně, to by bylo hezké. Ale Nisar se Severusem museli prolézat křoví za Towerem a ještě bojovat o život v promrzlém parku poblíž těch studených zdí, ne že by smrtijedům na rozloučenou havran děl: " Víckrát ne!"
Moc děkuji za překlad. Nisar se Snapem jsou spolu tak perfektní, jen Brumbál musel všechno nakonec pokazit. Těším se na pokračování.
Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 02.06. 2024
|
Tak vieš, Angličania, nejaká Berounka alebo vôbec znečistené rieky tu na východe im moc nehovoria. Hlavne keď je jeden z nich tisíc rokov starý. :)
Bola to zaujímavá exkurzia, ale som rada, že naše školské sa obídu bez boja so smrťožrútmi. Aj keď nejaké to zaklínadlo na tie malé monštrá by sa občas hodilo. :D
Neboj, Nizar to Dumbymu bohato vráti, až sa starý lišiak nestihne diviť.
Ďakujem za komentár. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: maria - 31.05. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: barca666 - 31.05. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 31.05. 2024
|
Hmmmm, zdá se, že výlet do Londýna byl dramatičtější než bylo v plánu. to se nechali takhle nachytat? smrtijedi rovnou střílej avadou a prokládaj to cruciatem? copak tím Voldy sledoval a nebo to byla iniciativa těch třech a vymklo se jim to z ruky? a trénování kouzlení a cruciatu, fuuuuuj.

žádná sláva, fakt že ne, snad Voldy stále věří, že Severus je na jeho straně, ikdyž...

jsem opravdu zvědavá, kdo je pokrevní příbuzný a že se brzo ukáže, proč se nepočítá Petunie s Vernonem... Hari asi bude koukat, že má vzdáleného strejdu, skutečnou vlastní krev. copak na to řekne Ronald? Hari je příbuzný se zmijozelem, hu hu huuu.

moc děkuji za překlad, byl báječný, jako vždy. včetně jazykových odboček.
překvapuje mne, že do boje nezasáhla Kanza a je dobře, že se ji nic nestalo.
Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 02.06. 2024
|
Myslím, že to boli skôr tí traja iniciatívni blbci, ako priamo Voldy. Trénovanie s cruciatom muselo byť pekné svinstvo, ale zase chápem, že výsledok mal svoje výhody. Len mi občas pripadá, ako keby Nizar nemal vyvinutý pud sebazáchovy. Kanzu si Nizar necháva ako tajnú zbraň.
Dočkáš sa, v piatej kapitole sa skoro všetko objasní. Takže už len tri týždne. :) Som zvedavá, čo budeš hovoriť potom. Akurát reakcia Rona a Hermiony sa tam myslím nezmestila.
Ďakujem, som rada, že aj jazykové odbočky sa páčia, keď mne už až tak nie. :D

Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: denice - 02.06. 2024
|
Další kapitola, kterou jsem četla jedním dechem, úžasně se u ní bavila, občas se zlomyslně pochechtávala, i trochu se bála, ale Nizar je borec, na toho nemá Voldemort ani Brumbál.
Už se nemůžu dočkat Grimmauldova náměstí, moc doufám, že Nizar bude panu řediteli zeměkoule pořádně pít krev...
Díky.
Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 02.06. 2024
|
Nielen riaditeľovi zemegule, aj podaktorým ostatným. :D
Aj ja som sa o neho trochu bála pri prvom čítaní, ale hovorila som si, že si predsa autorka nezabije hlavnú postavu v druhej časti z jedenástich. A veru nie, Nizar sa nezdá. Páči sa mi, ako vie kombinovať magické a nemagické bojové prvky.
Ďakujem za komentár. :)

Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: Jacomo - 07.06. 2024
| |
Návštěva Londýna byla mnohem hektičtější, než zamýšleli. A o Podzemce jsme se nic nedozvěděli :-(
Ještěže Severus zvládl uklidnit Voldyho, i když myslím, že teď přešlapují s Nizarem na dost tenkém ledě. Snad bude arogance mocnější než paranoia.
Veliké díky za překlad, JSark.
Kapitola 2 - Múr (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 10.06. 2024
|
Podzemka sa postupne vynorí a vysvetlí, po odhalení, ako to bolo s Harrym a príbuzným v Londýne. To je nevýhoda takýchto dlhých poviedok, proste všetky informácie sa dávkujú po malých kúskoch. :)
Ďakujem za komentár, potešil. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Libbi - 24.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Prehľad článkov k tejto téme:

( JSark )21.06. 2024Kapitola 5: Surrey
( JSark )14.06. 2024Kapitola 4: Oznámenie
( JSark )07.06. 2024Kapitola 3: Rád
( JSark )31.05. 2024Kapitola 2 - Múr
( JSark )24.05. 2024Kapitola 1: Vyjavené proroctvo
( JSark )23.05. 2024Úvod